Rusya’da sistit tedavisi gören Elena Khanbekova’nın kanser olduğu anlaşıldı. Ülkesinde hastalığına müdahale edilemeyen ve çaresiz kalan Elena, Antalya’da vücudundaki tümörden kurtuldu.

İSTANBUL – Rusya’da yaşayan Elena Khanbekova, şiddetli kasık ağrısı ve idrar yaparken zorlanma şikayetleri ile doktora başvurdu. Yapılan tetikler sonucu hastaya idrar yolu enfeksiyonu (sistit) teşhisi konuldu. Bir yıla yakın bir süre sistit tedavisi gören ancak durumu gittikçe kötüleşen Elena’nın sorununu anlayabilmek için onu ameliyata almak zorunda kalan Rus doktorlar, kanser gerçeği ile karşılaştı. Kanser Elena’nın kalınbağırsağının idrar torbasına yapışmasına neden olmuş ve idrar yollarını enfekte etmişti. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşıyordu. Ancak Rusya’da bu tümöre müdahale edilemedi.

Çaresiz kalan Elena, Antalya’ya gelerek Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurdu. Prof. Dr. Gürkan gerçekleştirdiği başarılı bir operasyon ile Elena’yı tümörden tamamıyla kurtararak sağlığına kavuşmasını sağladı.

Yaşadığı belirtilerin, ultrason ile görüntüleme yapılmasına rağmen sistit kaynaklı olduğunu söyleyen doktorların uyguladığı tedaviden yarar göremeyen Elena, daha da kötüleşince Rusya’da gittiği bir başka doktor tarafından kolonoskopiye alındı. Kolonoskopi sırasında bağırsaklara verilen havanın kaybolduğu fark edildi. Bunun bağırsaklarda bulunan bir yırtıktan kaynaklandığını düşünen doktorlar Elena’yı ameliyata aldı.

KANSER TEŞHİSİ AMELİYAT SIRASINDA KONULDU

Ameliyat sırasında bu şikayetlerin hepsinin nedeninin kanser olduğu anlaşıldı. Ancak doktorlar tümörün yeri dolayısıyla müdahale edemedi. Sadece bağırsağı dışarı alarak hastanın tuvalet ihtiyacını bir torbaya yapması sağlandı. Bir torbaya dışkılamak zorunda bırakılan Elena, oğulları tarafından tedavisi için Antalya’ya getirildi.

“TÜMÖR TAMAMIYLA TEMİZLENDİ”

Prof. Dr. Alihan Gürkan, yaptığı tetkiklerde tümörün bağırsağın iki ayrı bölgesinde bulunduğunu gördü. Kalınbağırsağın idrar torbasına yakın olan kısmında bulunan tümörün bu iki organın yapışmasına neden olarak idrar torbasına girdiğini ve gaita (dışkının) idrar yollarına bulaşarak enfekte olmasına neden olduğunu anlatan Prof. Gürkan, kanserin bu nedenle bir idrar yolu enfeksiyonu olarak belirti verdiğini dile getirdi. 20 yıllık organ nakli deneyimiyle, özellikle yaptığı böbrek nakilleri dolayısıyla idrar torbası ve idrar yolu cerrahisinde de büyük bir tecrübeye sahip olan Prof. Dr. Gürkan, tümörü tamamıyla çıkardı ve bağırsağı yerine yerleştirdi. Taburcu olan Elena “Beni girdiğim çıkmaz sokaktan çıkardığı için doktoruma teşekkür ediyorum” dedi.

© 2014 Ansat. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                                    Web Tasarım ve Programlama TM