Londra’da yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan 68 yaşındaki Maria Rita, daha önce geçirdiği ancak tekrarlayan kolon kanserinin tedavisinde çıkmaza girmişti.

Kanser, ince bağırsağa giden damarların hemen yanında nüksetmiş ve akciğerine yayılmıştı. Tümörün yeri ve Maria’nın daha önce geçirdiği 3 ameliyat, onun tekrar ameliyat olmasını oldukça riskli hale getiriyordu. Kardiyoloji uzmanı eşi Walter, Londra’daki onkoloji uzmanının da teşvikiyle, ikinci bir görüş almaya karar verdi ve Maria’yı Antalya’ya getirdi.
Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezine başvuran Maria Rita & Walter çifti, ikinci bir görüş için geldikleri Antalya’dan, İngiltere’de “yapılamaz” denilen tedaviyi alarak ülkesine geri döndü. Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Maria’nın ince bağırsağına giden damarlardan tümörü temizledi. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Saim Yılmaz da akciğerlerinde bulunan 2 tümörü “kriyo ablasyon” yöntemiyle dondurarak yok etti.

Tüm kanser tedavileri tek merkezde bir arada.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Walter, araştırmaları sonucu dünyada sayılı merkezlerde yapılabilen kanser tedavilerinin tümünün Antalya’da Memorial Onkoloji Merkezi’nde yapıldığını gösterdiğini söyledi. Eşinin tedavisi için nasıl bir yol izlediklerini anlatan Dr. Walter, “Öncelikle Prof. Dr. Saim Yılmaz ile irtibata geçtim. Maria’nın akciğerindeki tümörleri dondurarak tedavi edebileceğini söyledi. Bu çok yeni bir yöntem, dolayısıyla bunu yapabilecek tecrübede bir uzmanla tanışmak bizim için büyük şans oldu. Prof. Dr. Alihan Gürkan ise Londra’daki tüm cerrahların el atmaktan korktuğu ameliyatı yaptı. Bu ameliyat Maria’nın sorununu kökünden çözdü” sözleriyle mutluluğunu anlattı. Walter, eşini Türk meslektaşlarının eline güvenle emanet ettiğini de ekledi.

Gözlerini açtığında yoğun bakımda değil odasındaydı.
Maria Rita ise “Mesleğim gereği hayatım boyunca cerrahların arasındaydım. Tanıdığım tüm cerrahların içinde en güven verenlerden birinin Prof. Dr. Alihan Gürkan olduğunu söyleyebilirim. Bana verdiği bu güven, Antalya’ya gelirken hiç aklımda olmamasına rağmen beni ameliyat masasına yatmaya ikna etti. Ameliyat sonrasında gözlerimi açtığımda yoğun bakımda değil, odamdaydım. 3 gün sonra hastaneden taburcu oldum” dedi. Maria Rita, Prof. Dr. Saim Yılmaz tarafından gerçekleştirilen ve akciğerindeki tümörlere uygulanan kriyo ablasyon yöntemi sonrası yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Kriyo ablasyon yönteminin ağrısız bir işlem olduğunu öğrendim. Bu işlem hastaya büyük konfor sağlıyor. Doktorum, sabah gelip aynı gün öğleden sonra akciğerimdeki tümörden kurtulmuş olarak hastaneden çıktığımı söyledi. Böylece tedavinin nasıl büyük bir rahatlıkla yapıldığını da anladım.”

Akciğerdeki tümör dondurularak yok edildi.
Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’de sadece Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezinde uygulanan kriyo ablasyon yönteminin 1 milimetrelik iğne deliğinden kanser tümörünün içine girip tümörü dondurarak yok etme işlemi olduğunu söyledi. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sırasında hastanın çok az ağrı duyduğunu ve kitap dahi okuyabildiğini ifade eden Yılmaz, işlemin uygun hastalarda ve tecrübeli ellerde uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Çare Antalya…
Prof. Dr. Gürkan ise, “Hastamızın ince bağırsağına giden ana damarlardan tümör temizlenmesi riskli bir ameliyattı. Ama en etkin tedavi yöntemi buydu. Eğer hasta bu tümörden kurtulmasaydı, hastalığın kaynağı kurutulmamış olacaktı. Biz hastamızı evine sağlıkla göndermek istedik. Ameliyatını yapabileceğimize inandık ve buna onun da inanmasını sağladık. Sonuç ise yüz güldürücü oldu. Bu hastamız için de “Çare Antalya” oldu” dedi.

© 2014 Ansat. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                                    Web Tasarım ve Programlama TM