2011’de 558 organ nakli gerçekleştirerek kendi dünya rekorunu üst üste 3 yıldır kıran Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi pankreas, böbrek ve karaciğer toplamında en çok nakil yapan merkez oldu. Ameliyatları gerçekleştiren ekibin Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş,“Önümüzdeki dönemde aynı anda bir hastanın 8 organını birden değiştirebilecek operasyonlara imza atmak istiyoruz. Antalya, organ naklinde dünyanın en önemli üssü oldu. Ancak malesef 15 bin böbrek hastasının organ nakli tedavisinden haberi bile yok”diye konuştu.

Türkiye’de 60 bin hastanın böbrek beklediği halde ancak 40 bin hastanın adının bekleme listesinde yer aldığına dikkat çeken Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Kalan 20 bin kişiden 5 bininin durumu uygun olmadığı için diyalize bağlı yaşıyorlar. Peki, ya geri kalan 15 bin kişi nerede? Demek ki hala hastaların büyük bir çoğunluğunun organ naklinden haberi bile yok” diye konuştu. Türkiye’de canlıdan yapılan nakillerde daha önceki yıllarda anne, baba ve kardeşler daha çok canlı verici olurken, 2011 yılında eşlerin daha fazla verici olduğunun görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Demirbaş, “Böbrek hastalarını organ naklinden haberdar edebilmede sadece Sağlık Bakanlığı’na değil hekimler, hastalar, din görevlileri, hasta yakınları ve medyaya da sorumluluk düşüyor. Çünkü , diyaliz tedavileri ülkemizde başarılı olarak sunulmaktaysa da Organ Nakli’ nin diğer tedavi imkanlarına göre hastanın yaşam süresini 3 kat arttırdığı bilimsel bir gerçek olarak ortadadır. Her yıl 6-7 bin kişiyi organ bulamadığımız için kaybediyoruz. Bu rakam Van depreminin 10 katı insanımızı toprağa vermek demektir” dedi.

PROF. DR. DEMİRBAŞ VE EKİBİ KENDİ REKORLARINI EGALE ETTİ

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi dünyada en çok nakil ameliyatı gerçekleştiren merkez olma ünvanını 2011’de de sürdürdü. Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi 2011 yılında 558 organ nakli operasyonu gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Prof. Dr. Demirbaş’ı dünyadaki en yakın takipçisinin yarısı kadar nakil gerçekleştirebildiği belirtildi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Alper Demirbaş, Türkiye’de organ nakli konusunda yetişmiş çok deneyimli ekipler bulunduğunu ifade ederek bugün ülkemizde hizmet veren Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat almış 63 böbrek, 24 karaciğer ve 12 kalp nakli merkezi olduğunu bildirdi. Türkiye’de 2011 yılı için tahmini böbrek nakli sayısının 3 bini bulacağını anlatan Prof. Dr. Demirbaş, “Son 3 yıldır olduğu gibi merkezimiz bu sene de 500’ün üzerinde böbrek nakli yaparak ‘Daha çok insana hayat’ sloganını sürdürdü. 2012 için arzumuz bu çok değerli ekiplerin bizi geçip daha çok insanımıza hayat şansı vermesidir.”

ÇOKLU ORGAN NAKİLLERİNE DE BAŞLIYORUZ

2012’de böbrek naklinin yanısıra karaciğer, pankreas ve ince bağırsak nakillerinde de iddialı olacaklarını vurgulayan Prof.Dr. Alper Demirbaş, 2011 yılında karaciğer ve pankreas nakil sayılarını bir önceki yıla göre 2 katına çıkararak 36 karaciğer ve 15 pankreas nakline ulaştıklarını bildirdi. Önümüzdeki dönemde bir hastanın aynı anda 8 organını birden değiştirebilecekleri ameliyatlara imza atmak istediklerini belirten Prof. Dr. Demirbaş, “Türkiye’de çoklu organ değişimlerini aynı anda yapabilme sertifikasına sahip tek hekimim. Biz Amerika’da görev yaparken bu tür ameliyatları yapabiliyorduk. Şimdi Türkiye’de de mevzuat engeli kaldırıldı. Çok yakında benzer ameliyatları biz de Antalya’da yapabileceğiz.” Prof. Dr. Demirbaş, son 3 yılda İngiltere, İrlanda, Almanya, Belçika’dan Kırgızistan, Kazakistan ve Ukrayna’ya kadar toplam 36 hastaya organ nakli yaptıklarını da kaydetti.

ORGAN NAKLİ YAPILAN HER HASTA KAZANÇTIR

Sağlık Bakanlığı’nın diyaliz sektörüne 3,8 milyar dolarlık bir kaynak ayrıldığını ifade eden Prof. Dr. Demirbaş, Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl koruyucu sağlık hizmetleri için 6,4 milyar dolar ayırdığını belirtti. Prof. Dr. Demirbaş şunları söyledi: “Bu noktadan bakıldığında diyalize ayrılan para neredeyse bu rakamın yarısı kadar. Yapılan nakiller hem hastalarımıza hayat vermekte hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Özellikle son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın organ nakli konusuna verdiği önem ortada. Ama organ nakli sayısını daha da artırmak zorundayız. Organ nakli yapılan her hasta ,hem hastanın kendi sağlığı hem de ülke ekonomisi açısından kazançtır.”

 

© 2014 Ansat. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                                    Web Tasarım ve Programlama TM